جلسه مشترک شورای راهبردی جمعیت و هماهنگی ثبت احوال استان کرمان

تقدیر از مدافعان سلامت در بیمارستان افضلی پور کرمان
خرداد ۱, ۱۳۹۹

جلسه مشترک شورای راهبردی جمعیت و هماهنگی ثبت احوال استان کرمان

به گزارش روابط عمومی اداره کل ثبت احوال استان کرمان جلسه مشترک شورای راهبردی جمعیت و هماهنگی ثبت احوال استان کرمان بعدظهر امروز در محل سالن پیامبر اعظم استانداری کرمان با ریاست دکتر بصیری معاون سیاسی و امنیتی استانداری کرمان ،مدیرکل ثبت احوال و اعضای دبیرخانه شورای راهبردی جمعیت استان تشکیل شد.

محمد قاسمی با بیان اینکه جمعیت استان کرمان در پایان سال ۹۸ به ۳ میلیون و ۲۸۸ هزار نفر رسیده اظهار داشت: ۳۵ هزار نفر در سال ۹۸ به جمعیت استان کرمان اضافه شده است.
وی با بیان اینکه در سال گذشته ۴۷ هزار و ۱۹۰ ولادت در استان ثبت شد که ۱۱ درصد کاهش داشته است و ۱۳ هزار واقعه فوت در سال ۹۸ داشتیم افزود: ۱٫۱ درصد نرخ رشد جمعیتی استان کرمان است.
مدیرکل ثبت احوال استان کرمان با عنوان اینکه جمعیت بالای ۶۵ سال استان پنج درصد کل جمعیت استان را شامل می‌شود گفت: استان کرمان بعد از استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کهکیلوئیه و بویراحمد، قم، گلستان و بوشهر هفتمین استان جوان کشور است.
وی با بیان اینکه در پنجره جمعیتی قرار داریم که اکثر جمعیت استان در سن فعالیت هستند ادامه داد: سن فعالیت سن ۱۵ تا ۶۴ سال است که ۶۸ درصد جمعیت ما را شامل می‌شود که می‌توانند به اقتصاد ما کمک کنند.
قاسمی افزود: فراوانی نامگذاری پسران در استان کرمان امیرعلی، علی، ابوالفضل، امیرحسین و حسین بوده و نام‌های فاطمه، حلما، فاطمه الزهرا، زهرا و رقیه بیشترین نامی است که بر دختران کرمانی گذاشته شده است.
وی با بیان اینکه بالغ بر دو میلیون و ۱۱۹ هزار نفر در استان مشمول دریافت کارت ملی هستند که از این تعداد یک میلیون و ۴۷۶ هزار نفر ثبت‌نام کردند گفت: نیاز است که علل فوت توسط پزشکی قانونی به‌صورت کامل در اختیار ثبت احوال گذاشته شده تا در سیستم ثبت شود.
مدیرکل ثبت احوال استان کرمان ادامه داد: درخواست داریم که نیروی ثبت احوال در پزشکی قانونی مستقر شده و بلافاصله فوت افراد ثبت شود و این مسئله از مراجعه مردم نیز جلوگیری می‌کند.
وی با بیان اینکه نیاز است شهرداری‌ها و دهیاری‌ها آرامستان‌ها را محصور کنند و متولی داشته باشند گفت: در بسیاری از نقاط استان آرامستان‌ها محصور نیست و حتی متولی هم ندارند.

محمدصادق بصیری بعد از ظهر امروز در جلسه مشترک شورای راهبردی جمعیت و هماهنگی ثبت احوال استان کرمان با بیان اینکه هر چه بتوانیم تسهیلاتی فراهم کنیم که مراجعات مردم به ادارات دولتی کمتر شود بهتر است اظهار داشت: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و استان لازم است به‌گونه‌ای اقدام شود تا مردم از سفرهای غیرضرور در سطح شهرها دوری کنند.
وی با بیان اینکه نیاز است که مامور ثبت احوال در بیمارستان‌ها مستقر باشد و بیمارستا‌ن‌ها نیز برای استقرار نیروی ثبت احوال به ویژه در دو بیمارستان افضلی‌پور و پیامبر اعظم(ص) که درصد ولادت نوزاد بیشتر در آنها بیشتر است را فراهم کنند تا از مراجعه والدین به اداره ثبت احوال جلوگیری شود افزود: از هرگونه ازدحام جمعیت در سطح اماکن دولتی باید جلوگیری کرد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان تصریح کرد: بسیاری از موارد که برای آن کمیته تشکیل می‌شود جزو وظایف ذاتی ادارات است که متاسفانه یا به این وظایف عمل نمی‌شود و یا کوتاهی صورت گرفته که برای پیگیری بیشتر کمیته تشکیل می‌دهند.
وی با تاکید بر اینکه باید عدم انجام ماموریت‌های هر سازمان ریشه‌یابی و آسیب‌شناسی شود گفت: با تشکیل کمیته و کارگروه که نمی‌شود مشکلات را حل کرد و اگر هر دستگاهی به وظایف ذاتی خود عمل کند بسیاری از مشکلات حل شده و نیازی به تشکیل کارگروه و کمیته نیست.
بصیری با بیان اینکه اگر منظور از تشکیل کمیته جذب اعتبار از سایر دستگاه‌ها است افزود: وضعیت اعتبارات استان این‌گونه نیست که برای هر کاری اعتبار گذاشته شود.

Powered by WPeMatico

سیستم نظردهی برای این مطلب توسط مدیریت بسته شده است.