جلسه مشترک شورای راهبردی جمعیت و هماهنگی ثبت احوال استان کرمان

تقدیر از مدافعان سلامت در بیمارستان افضلی پور کرمان
خرداد ۱, ۱۳۹۹
بازدید مدیرکل ثبت احوال استان کرمان از اداره ثبت احوال شهرستان بم
خرداد ۲۰, ۱۳۹۹

جلسه مشترک شورای راهبردی جمعیت و هماهنگی ثبت احوال استان کرمان

به گزارش روابط عمومی اداره کل ثبت احوال استان کرمان جلسه مشترک شورای راهبردی جمعیت و هماهنگی ثبت احوال استان کرمان بعدظهر امروز در محل سالن پیامبر اعظم استانداری کرمان با ریاست دکتر بصیری معاون سیاسی و امنیتی استانداری کرمان ،مدیرکل ثبت احوال و اعضای دبیرخانه شورای راهبردی جمعیت استان تشکیل شد.

محمد قاسمی با بیان اینکه جمعیت استان کرمان در پایان سال ۹۸ به ۳ میلیون و ۲۸۸ هزار نفر رسیده اظهار داشت: ۳۵ هزار نفر در سال ۹۸ به جمعیت استان کرمان اضافه شده است.
وی با بیان اینکه در سال گذشته ۴۷ هزار و ۱۹۰ ولادت در استان ثبت شد که ۱۱ درصد کاهش داشته است و ۱۳ هزار واقعه فوت در سال ۹۸ داشتیم افزود: ۱٫۱ درصد نرخ رشد جمعیتی استان کرمان است.
مدیرکل ثبت احوال استان کرمان با عنوان اینکه جمعیت بالای ۶۵ سال استان پنج درصد کل جمعیت استان را شامل می‌شود گفت: استان کرمان بعد از استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کهکیلوئیه و بویراحمد، قم، گلستان و بوشهر هفتمین استان جوان کشور است.
وی با بیان اینکه در پنجره جمعیتی قرار داریم که اکثر جمعیت استان در سن فعالیت هستند ادامه داد: سن فعالیت سن ۱۵ تا ۶۴ سال است که ۶۸ درصد جمعیت ما را شامل می‌شود که می‌توانند به اقتصاد ما کمک کنند.
قاسمی افزود: فراوانی نامگذاری پسران در استان کرمان امیرعلی، علی، ابوالفضل، امیرحسین و حسین بوده و نام‌های فاطمه، حلما، فاطمه الزهرا، زهرا و رقیه بیشترین نامی است که بر دختران کرمانی گذاشته شده است.
وی با بیان اینکه بالغ بر دو میلیون و ۱۱۹ هزار نفر در استان مشمول دریافت کارت ملی هستند که از این تعداد یک میلیون و ۴۷۶ هزار نفر ثبت‌نام کردند گفت: نیاز است که علل فوت توسط پزشکی قانونی به‌صورت کامل در اختیار ثبت احوال گذاشته شده تا در سیستم ثبت شود.
مدیرکل ثبت احوال استان کرمان ادامه داد: درخواست داریم که نیروی ثبت احوال در پزشکی قانونی مستقر شده و بلافاصله فوت افراد ثبت شود و این مسئله از مراجعه مردم نیز جلوگیری می‌کند.
وی با بیان اینکه نیاز است شهرداری‌ها و دهیاری‌ها آرامستان‌ها را محصور کنند و متولی داشته باشند گفت: در بسیاری از نقاط استان آرامستان‌ها محصور نیست و حتی متولی هم ندارند.

محمدصادق بصیری بعد از ظهر امروز در جلسه مشترک شورای راهبردی جمعیت و هماهنگی ثبت احوال استان کرمان با بیان اینکه هر چه بتوانیم تسهیلاتی فراهم کنیم که مراجعات مردم به ادارات دولتی کمتر شود بهتر است اظهار داشت: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و استان لازم است به‌گونه‌ای اقدام شود تا مردم از سفرهای غیرضرور در سطح شهرها دوری کنند.
وی با بیان اینکه نیاز است که مامور ثبت احوال در بیمارستان‌ها مستقر باشد و بیمارستا‌ن‌ها نیز برای استقرار نیروی ثبت احوال به ویژه در دو بیمارستان افضلی‌پور و پیامبر اعظم(ص) که درصد ولادت نوزاد بیشتر در آنها بیشتر است را فراهم کنند تا از مراجعه والدین به اداره ثبت احوال جلوگیری شود افزود: از هرگونه ازدحام جمعیت در سطح اماکن دولتی باید جلوگیری کرد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان تصریح کرد: بسیاری از موارد که برای آن کمیته تشکیل می‌شود جزو وظایف ذاتی ادارات است که متاسفانه یا به این وظایف عمل نمی‌شود و یا کوتاهی صورت گرفته که برای پیگیری بیشتر کمیته تشکیل می‌دهند.
وی با تاکید بر اینکه باید عدم انجام ماموریت‌های هر سازمان ریشه‌یابی و آسیب‌شناسی شود گفت: با تشکیل کمیته و کارگروه که نمی‌شود مشکلات را حل کرد و اگر هر دستگاهی به وظایف ذاتی خود عمل کند بسیاری از مشکلات حل شده و نیازی به تشکیل کارگروه و کمیته نیست.
بصیری با بیان اینکه اگر منظور از تشکیل کمیته جذب اعتبار از سایر دستگاه‌ها است افزود: وضعیت اعتبارات استان این‌گونه نیست که برای هر کاری اعتبار گذاشته شود.

Powered by WPeMatico

سیستم نظردهی برای این مطلب توسط مدیریت بسته شده است.